DSC_9257-1200x800-1200x800.jpg
25/maj/2021

Siedzący tryb życia, przyjmowanie nieodpowiedniej postawy, codzienny stres,  czy przekrzykiwanie hałasu to tylko niektóre czynniki, które mają wpływ na nasz głos.

O tym, na co należy zwracać uwagę mówi dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska, otolaryngolog, audiolog i foniatra oraz kierownik Centrum Głosu dla Profesjonalistów w Warszawie MEDINCUS.

Najczęściej pacjenci nie potrafią regulować swojego oddechu, a to właśnie w układzie oddechowym inicjowany jest proces tworzenia głosu – wydychany strumień powietrza o odpowiednim ciśnieniu wznieca ton krtaniowy. Szczególnie u kobiet pod wypływem emocji dochodzi do zaburzeń już na tym pierwszym etapie tworzenia głosu. Często nie dostosowują one ilości powietrza do frazy, którą chcą wypowiedzieć. Nabierają go po prostu za mało. Chcą powiedzieć jak najwięcej, ale brakuje im powietrza – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska.

Podstawą w dbaniu o struny głosowe jest odpowiednie nawilżanie naszych dróg oddechowych. Podrażnienie dróg oddechowych może powodować praca kaloryferów, czy klimatyzacji, jak również noszenie maseczek w dobie pandemii. Dlatego powinniśmy przede wszystkim jak najczęściej pić wodę, najlepiej w małych ilościach, wolno przełykać ślinę, starać się kasłać po cichu oraz stosować inhalację, szczególnie u dzieci.

Cały trakt głosowy jest wyścielony błoną śluzową. To pierwsza warstwa, która jest narażona na działanie czynników zewnętrznych. Przesuszone powietrze, palenie, alkohol, ostre potrawy, zbyt mała ilość płynów wypijanych w ciągu dnia – to wszystko może spowodować wysuszenie i podrażnienie delikatnej śluzówki. Głos staje się wtedy bardziej szorstki, chropowaty. Zmieniony na tyle, że pacjenci podejrzewają chorobę w obrębie krtani – zwraca uwagę dr Agata Szkiełkowska.

W trosce o głos warto przestrzegać kilku zasad – w suchych pomieszczeniach nawilżać powietrze (optymalna wilgotność dla narządu głosu to 60–70 proc.), pić jak najwięcej płynów i unikać tego, co może podrażniać delikatną błonę śluzową. Oczywiście, nie chodzi o absolutne zrezygnowanie  z jedzenia wszystkiego co słone, kwaśne, ostre, nie sposób też żyć w środowisku o idealnej wilgotności i temperaturze 18–21 stopni. Jednak zwłaszcza osoby, które pracują głosem, powinny zachować.

Prostymi sposobami możemy też na co dzień zadbać o to, by uniknąć problemów z głosem, na przykład:

  • Pamiętać o “miękkim” zapoczątkowaniu zdania.
  • Nie podwyższać głosu, mówić w swoim rejestrze.
  • Pamiętać o przerwach na oddech, nie starać się wszystkiego powiedzieć na jednym wydechu.
  • Pamiętać, żeby nie mówić na wdechu, a jedynie na wydechu.
  • Robiąc głębsze oddechy, uruchomić przeponę – nauczyć się prawidłowej techniki oddechowej.
  • Podczas mówienia wykorzystywać swoje mięśnie artykulacyjne, otwierać usta, nie mówić z zaciśniętymi wargami.
  • Dbać, aby mięśnie ramion, szyi, krtani, klatki piersiowej były rozluźnione, a nie napięte.
  • Robić sobie małą rozgrzewkę mięśni przed dłuższą rozmową (np. mrucząc).

Twojemu głosowi może zaszkodzić:

  • twardy atak głosowy (zaczynanie wypowiedzi w sposób gwałtowny, z napięciem),
  • mówienie z użyciem nienaturalnej wysokości głosu (np. niższym głosem),
  • mówienie zbyt podwyższonym głosem,
  • mówienie na “resztkach powietrza”,
  • napinanie mięśni szyi, górnej części klatki piersiowej lub ramion,
  • mówienie podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Jak ostrzega dr Agata Szkiełkowska lepiej bowiem zapobiegać problemom ze śluzówką niż potem ją leczyć, ponieważ zniszczona regeneruje się powoli.
Oczywiście istnieje wiele możliwości leczenia zaburzeń głosu. Często leczenie wymaga lat pracy i łączenia metod psychoterapeutycznych z farmakologią czy też operacyjną. Bardzo ważnym elementem terapii zaburzeń głosu jest również rehabilitacja. W wyniku zaburzenia emisji głosu, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do powstawania w aparacie mowy guzków, polipów czy zmian naczyniowych. 

Podstawowym symptomem, który zazwyczaj budzi nasz niepokój jest chrypka, która pojawia się lub nasila, czasami może to być zróżnicowanie natężenia głosu. Utrata głosu, zmiana jego barwy na niski lub zachrypnięty określana jest jako dysfonia. Jeśli taki stan długo nie ustępuje, odczuwamy ból w obrębie górnych dróg oddechowych czy w obrębie krtani, gorzej nam się oddycha, mamy kaszel, do gardła spływa wydzielina należy to skonsultować z lekarzem specjalistą.

Centrum Głosu dla Profesjonalistów to ośrodek oferujący kompleksową opiekę lekarską osobom, dla których głos jest narzędziem pracy. Jest to pierwsza taka placówka w Polsce. Pracujący w ośrodku zespół specjalistów skupia otolaryngologów, audiologów, foniatrów, logopedów, psychologów, terapeutów głosu i fizykoterapeutów, którzy świadczą pacjentom usługi z zakresu diagnostyki, terapii i rehabilitacji. Innymi słowy, ich zadaniem jest pełna ochrona i wieloaspektowe leczenie głosu pacjentów. W październiku 2021 roku Centrum Głosu dla Profesjonalistów MEDINCUS będzie obchodziło 7 lat swojej działalności.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym materiałem.


Magdalena-Beata-Skarżyńska-1200x685.png
21/maj/2021

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS od lat przeprowadza badania kliniczne, czynnie uczestnicząc w rozwoju medycyny i tym samym podnosząc standardy leczenia. Możliwe jest to dzięki szansie poprawy zdrowia pacjentów biorących udział w poszczególnych badaniach, a w konsekwencji także i całej populacji zmagającej się z daną chorobą.

Każdego roku obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień badań klinicznych w celu uczczenia dnia, w którym 20 maja 1747 r. miał miejsce słynny eksperyment, w którym lekarz brytyjskiej marynarki James Lind podzielił 12 chorych na szkorbut marynarzy na 6 dwuosobowych grup i każdej z tych grup podawał inny określony specyfik. Jedynie ci marynarze, którzy dostawali regularnie owoce cytrusowe, wyzdrowieli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w 2005 r. ustanowiono Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych, który przypada na 20 maja.

Dziś badania kliniczne są istotną częścią rozwoju leków, wyrobów medycznych i farmakoterapii, a ich wyniki stanowią podstawę do dopuszczania do obrotu produktów leczniczych, ale także są istotnym elementem rozwoju nauk medycznych. Pandemia kooronawirusa postawiła badania kliniczne przed dużym wyzwaniem i znacząco na nie wpłynęła.

Pandemia koronawirusa była zaskoczeniem nie tylko dla lekarzy, ale również dla badaczy i całego środowiska badań klinicznych. Niektóre badania kliniczne zostały odroczone niestety ze względu na pandemię, natomiast inne przyspieszyły, takie jak badania nad lekami oraz szczepionkami na koronawiurusa – mówi dr n. farm. Magdalena Beata Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej, wicedyrektor ds. badań klinicznych Instytutu Narządów Zmysłów.

Czy COVID-19 zmienił standardy i procedury badań klinicznych? Jak podkreśla dr n. farm. Magdalena Beata Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej: Przeprowadzanie badań klinicznych w populacji osób dorosłych i w populacji dzieci jest kluczowe właśnie ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność terapii. Niestety nie zawsze możliwe jest przeliczenie wprost dawki stosowanej u osoby dorosłej na dawkę stosowaną u dziecka, a wynika to ze skuteczności i bezpieczeństwa. Dzieci charakteryzują się inną dojrzałością, zarówno metaboliczną jeżeli chodzi o enzymy, które metabolizują leki, jak również dojrzałością układów np. układu pokarmowego, w którym zachodzi wchłanianie leków w stosunku do osób dorosłych. Badania kliniczne przeprowadzane u osób z populacji pediatrycznej charakteryzują się trochę inną specyfiką, jak zgoda od jednego i drugiego opiekuna prawnego, jak również dziecko od 16 roku życia musi samo wyrazić zgodę na udział w badaniu. W związku z tym procedury np. otrzymywania świadomej zgody w tej populacji badanej są nieco inne niż u osób dorosłych.

Obecnie w Centrum Słuchu i Mowy rekrutowani są pacjenci do badań nad nowymi metodami leczenia Przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok (PZZP). Wszystkie badania kliniczne w Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS są prowadzone pod nadzorem niezależnej Komisji Bioetycznej i za zgodą Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Więcej informacji w zakładce: Badania kliniczne


AdobeStock_241487782male-1200x799.png
21/maj/2021

Aparaty słuchowe to delikatne, elektroniczne urządzenia, składające się z wielu elementów, które wymagają regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Codzienne dbanie o aparat słuchowy jest konieczne nie tylko z uwagi na względy higieniczne, ale też na prawidłową pracę aparatu, czyli klarowność dźwięków przekazywanych do ucha, jak również wydłużenie czasu jego eksploatacji.

Jak dbać o aparat słuchowy? Na co należy zwrócić uwagę?

  1. Najważniejsze to czystość i higiena. Upewnij się, że Twoje dłonie przed dotykaniem aparatu są czyste i nie ma na nich żadnych substancji, które mogłyby np. zatkać mały otwór mikrofonu.
  2. Zapewnij sobie odpowiednie produkty, które przeznaczone są do pielęgnacji aparatów. Preparaty oraz środki, które nie są dedykowane, nie tylko mogą nie przynieść spodziewanych rezultatów, ale nawet uszkodzić urządzenia.
  3. Wkładki wewnątrzuszne należy dokładnie czyścić, gdyż na nich znajduje się najwięcej zanieczyszczeń. Pielęgnuj je, stosując przeznaczone do tego tabletki czyszczące, by mieć pewność, że wkładki są w dobrej kondycji.
  4. Czyszcząc aparat słuchowy, używaj suchej i miękkiej ściereczki.
  5. Wszelkie technologie „nie lubią” wody i wilgoci, dlatego staraj się nie narażać aparatów na takie środowiska. Jeśli już zdarzy się wypadek z udziałem aparatu i wody, wyjmij baterię i pozostaw komorę baterii otwartą, a aparaty umieść w pudełku z tabletką osuszającą.
  6. Nie zostawiaj aparatów słuchowych w pobliżu silnych źródeł ciepła np. grzejnik, ani bezpośrednio na słońcu. Ciepło może zdeformować obudowę, uszkodzić elektronikę bądź naruszyć powierzchnię aparatu.
  7. Regularnie wymieniaj baterie. Jeśli któraś z nich ulegnie awarii (wyleje się), natychmiast wyjmij ją z komory i oddaj do utylizacji.
  8. Codziennie po zdjęciu aparatów przed pójściem spać, oczyść je, a raz w tygodniu umieść w pojemniku z kapsułą osuszającą.
  9. Zdejmij aparat słuchowy podczas nakładania takich rzeczy jak kosmetyki, perfumy, woda po goleniu, lakier do włosów, czy balsam do opalania. Mogą dostać się do wnętrza i przyczynić się do uszkodzenia aparatu. Zdejmuj go także podczas wizyty u fryzjera, bądź poinformuj go przed usługą cięcia, iż jesteś posiadaczem aparatów.
  10. Jeśli uważasz, że Twój aparat nie działa „jak dawniej” udaj się do swojego protetyka, który zajmie się Twoim aparatem.

W zależności od rodzaju aparatów wyróżniamy kilka różnych wkładek do aparatów, ale łączy je jedna zasada: należy szczególnie o nie dbać, ponieważ umieszczamy je w przewodach słuchowych, gdzie jest ciepło i wilgotno, dlatego możemy wprowadzić sobie bezwiednie bakterie do ucha.

Do czyszczenia wkładek używaj miękkiej, suchej ściereczki. Wkładkę akrylową możesz odłączyć od aparatu i umieścić ją w roztworze z rozpuszczonej tabletki specjalnie do tego przystosowanej. Wężyk należy wymienić około raz na 3 miesiące bądź szybciej, gdy zauważymy, że zmienił swoją barwę na ciemniejszą oraz stwardniał.

Na aparaty z zewnętrzną słuchawką zakończoną kopułką należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ słuchawka jest wrażliwa na wilgoć i woskowinę. Przynajmniej raz na miesiąc należy wymieniać filtry, które znajdują się w słuchawce, można zakupić je w punkcie protetycznym. Kopułki silikonowe, które zakładamy na słuchawkę należy przecierać chusteczką dezynfekującą, aby zminimalizować dostanie się woskowiny do słuchawki. Nie należy używać wody ani innych środków nieprzeznaczonych do czyszczenia słuchawki i kopułki. Zaleca się raz na 3 miesiące wymienić kopułkę na nową.

Jak utrzymywać aparaty słuchowe w czystości latem?

Podczas lata, kiedy występują wyższe temperatury, więcej się pocimy, co może prowadzić do zwiększenia wilgoci wewnątrz aparatu słuchowego. Istotne jest więc częstsze kontrolowanie komory baterii i osuszanie aparatu.

Należy pamiętać, aby nie pozostawiać aparatu na słońcu lub w innym miejscu, w którym narażony jest on na nadmierne nagrzanie np. na plaży, czy w nagrzanym samochodzie. Może doprowadzić to do uszkodzenia delikatnej elektroniki np. stopienia się niektórych plastikowych elementów. Uszkodzeniu w wyniku nagrzania może ulec również bateria.

Będąc na wakacjach nad morzem, musimy zwrócić szczególną uwagę na działanie piasku oraz słonej wody na nasz aparat słuchowy. Słona woda może pozostawić kryształki soli wewnątrz aparatów słuchowych, a piasek spowodować np. blokadę portu wewnątrz mikrofonu.

Uszkodzenie aparatu słuchowego może nastąpić również na skutek substancji chemicznych zawartych w niektórych produktach takich jak np. krem do opalania, dlatego tak ważne jest, aby zdjąć aparat słuchowy przed zastosowaniem takich produktów i odczekać aż kosmetyk wyschnie.

Aparaty słuchowe pomagają w codziennym życiu i możemy mieć pewność, że będą nam służyć latami, tak długo – jak długo będziemy o nie prawidłowo dbać, dlatego warto skorzystać z powyższych wskazówek.


WP_ok.png
17/maj/2021

Coraz częściej zdarzają się pacjenci, którzy w przebiegu COVID-19 zaczynają mieć szumy uszne, tracą słuch lub też zaczynają odczuwać zawroty głowy. Grupa pacjentów z tymi dolegliwościami zaczęła pojawiać się od początku roku, czyli mniej więcej od momentu, kiedy koronawirus już zmutował.

Najczęstszą przyczyną szumów usznych jest wysięk w uchu i niewydolność trąbek słuchowych, które łączą ucho z nosem. To są dosyć częste przypadki. Szacowałbym, że występuje to u 20-30 proc. zakażonych. Dość często szumy uszne zdarzają się też jako powikłanie po koronawirusie – mówi prof. Piotr H. Skarżyński.

Jak podkreśla szumy uszne bardzo często stanowią efekt innych zmian. To może być np. niewydolność trąbki słuchowej, która jest wywołana przez zapalenie zatok, przez zmiany w obrębie nosowej części gardła, może być też związane z pogorszeniem się słuchu, na przykład na skutek wysięku, który się również po COVID-19 zdarza i te przypadki nie są rzadkie. Często występuje też podczas różnych innych infekcji wirusowych – dodaje.

Koronawirus może nie tylko powodować zaburzenia słuchu, ale też utratę słuchu wynikającą z silnego stresu. Mamy przypadki pacjentów, którzy na tle stresu związanego z koronawirusem ogłuchli na jedno ucho. I pomimo terapii sterydami, komorą hiperbaryczną tego słuchu nie odzyskali – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński.

Zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem.


11_5_tvpINFO-1200x675.png
12/maj/2021

Po konsultacjach z Radą Medyczną rząd podjął decyzję o przyspieszeniu szczepień przeciw COVID-19 i skróceniu okresów między dwiema dawkami preparatów Moderny (z 42 dni do 35 dni), Pfizer (z 42 dni do 35 dni) i AstraZeneki (z 84 dni do 35 dni), co zacznie obowiązywać 17 maja.

W związku z tymi decyzjami pojawiły się pytania dotyczące dłuższej przerwy między dawkami szczepionki, która skutkuje większą odpornością – także w wypadku ozdrowieńców. Na ten temat w programie „O tym się mówi” TVP Info rozmawiała dr n. farm. Magdalena Skarżyńska, specjalista ds. farmacji aptecznej, podkreślając, że wszystkie terminy są zgodne z obowiązującą charakterystyką produktu leczniczego, czyli zaleceniami producenta. O ile wydłużanie tego czasookresu pomiędzy podaniem pierwszej  a drugiej dawki, jaka szczepionka by to nie była, nie jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym, o tyle nadmierne skracanie może być niekorzystne dla naszego układu odpornościowego, a tutaj nie mamy z tym do czynienia, bo cały czas jesteśmy zgodni z charakterystyką produktu leczniczego – mówiła w programie dr n. farm. Magdalena Skarżyńska.

Oprócz powyższego do opinii publicznej ma zostać podana również decyzja dotycząca szczepień przeciw COVID-19 osób powyżej 16. roku życia (w wieku 16 i 17 lat), wpływ na tę decyzje mają oczywiście w pierwszym rzędzie przesłanki medyczne. Obecnie preparat koncernu Pfizer jest dopuszczony do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Mimo to w Polsce tym wyrobem szczepi się jedynie osoby pełnoletnie. Na świecie trwają obecnie badania kliniczne nad skutecznością szczepionek u młodszych pacjentów i to jest tylko kwestia czasu, kiedy zostaną dopuszczone do użytku.

Jak wygląda organizacja takiego badania klinicznego? Jak zebrać grupę badawczą tych najmłodszych? Na te pytania odpowiadała dr n. farm. Magdalena Skarżyńska, specjalista ds. farmacji aptecznej.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym materiałem.


Bez-tytułu.png
04/maj/2021

Abstrakt współautorstwa prof. Piotra H. Skarżyńskiego został wyróżniony przez Radę Naukową światowego kongresu CI2021 – Cochlear Implants in Adults in Children. Cochlear Implantation: it takes a village. Konferencja odbyła się w dniach 28.04 – 01.05.2021 w formule online. Nagroda została wręczona podczas sesji otwierającej wydarzenie w dniu 29 kwietnia.

Prof. Piotr H. Skarżyński był autorem pięciu prezentowanych prac. W programie konferencji, oprócz prac ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów, znalazło się zaledwie kilka prac z ośrodków w Europie, nie było natomiast innych z Polski. Praca „Cognitive Improvement after Cochlear Implantation in Older Adults with Severe or Profound Hearing Impairement: a Prospective, Longitudinal, Controlled, Multicentrer Study” zdobyła nagrodę za najlepszy abstrakt (CI2021 Best Abstract Award). Warto podkreślić, iż była to jedyna nagrodzona praca, której współautorem był reprezentant z Polski.

Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, iż abstrakt został wyróżniony z 350 zgłoszeń, z których następnie 100 zostało zaakceptowanych do wygłoszenia na podium. Tylko dziewięć z tych prac zdobyło nagrody, co świadczy o wysokim poziomie merytorycznym, innowacyjności i potencjale wyników przedstawionych w pracy, współopracowanej przez prof. Piotra H. Skarżyńskiego.

Konferencja “CI2021 – Cochlear Implants in Adults in Children” to cykliczne wydarzenie, skupiające wybitnych specjalistów z całego świata, zajmujących się implantami ślimakowymi w szerokiej perspektywie. Prof. Piotr H. Skarżyński uczestniczy w ww. spotkaniach od wielu lat, podejmując i rozwijając współpracę na płaszczyźnie międzynarodowej oraz promując osiągnięcia polskiej medycyny na świecie.


Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content